Požírač času? Zlo?

21. ledna 2011 v 18:41 | Therine♥ |  New
Když jsem před rokem, dvěma četla článek v magazínu DNES o Facebooku, přišlo mi to jako věc, aplikace, které nikdy nepropadnu. V dnešní době se závislost na Facebooku přirovnává k závislosti na automatech, někdo dokonce přirovnává k drogám. Jde o to, jaký kdo je?
Někdo tráví na internetu veškerý svůj čas, žije ten svůj virtuální svět. Bere jako zábavu hledání 'přátel'. Je nadšený když zjistí, že má v přátelích přesně 500 lidí, panečku. Někdo však umí svůj chtíč udržet. Místo počítače jde ven se svým kamarádem. Místo hraní FarmVille má doma svojí 'farmu', chodí se psem na cvičák, sám ho cvičí, papouška učí mluvit. Jeho rybičky v akvárku nepožírají jedy a nemusí se vyhýbat nástrahám, jako třeba pneumatika či rybářská síť. Lidé odejdou někam i bez toho, aby si napsali status ,,Letím ven, páčko''.
Musím uznat, svojí chybu připustit, byla jsem taková. Závislačka, psala jsem si každý zážitek ze dne. Každou myšlenku. Šlo o to, napsat co nejzajímavější článek a chytnout přitom co nejvíce ,,To se mi líbí''. Zjistila jsem, že z mých 250 přátel na facebooku je asi 20 doopravdových, kterým můžu něco říct. Zjistila jsem, že moje bývalá kámoška(v té době současná) třeba neřekne pravdu do očí, napíše to na facebooku. Ostatně jako naše celá třída. Zase včera, kámoš si obarvil hlavu. Teda celou né, jen ofinu na odvážnou žluto-zelenou. Vyfotil si to a to víte. Co se řešilo celou informatiku, jakou má barvu vlasů a jakej je ,,gay''. Ale o to nejde. To víte, že ho pomlouvají. Ale přece, napsali mu to na ,,zeď'' na Facebook a do očí by mu to neřekli. 
Dneska jsem četla článek o Facebooku zase v magazínu DNES. Nejde porovnávat tehdejší článek s tím co vyšel tento týden. Tehdy se psalo, že Facebook žere soukromí, jste více méně pořád na očích. V tý době jsem si říkala, to se mi nestane. Založím si ho, ale i tak. Nikdo se o mě nic nedozví. V tu dobu byl facebook známý celkem málo. 
Od roku 2009 to začalo. Ta éra. Všichni si rychle zakládali profil, dávali si profilové fotky každý den, přidávali přátele, zvali je na tuhle stránku. Založila jsem si facebook někdy kolem dubna, května 2009. Moc lidí ho nemělo a já na facebook vůbec nechodila. Snad jsem i zapomněla heslo či co. Potom měla profil i kámoška. Přidala jsem si jí a tím zjistila, že polovina přátel má facebook. Přidala jsem si lidi ze třídy, z celý školy, který ani nepozdravím. Přidala jsem si lidi, které jsou u nás ve městě ,,známí''. Na Facebooku jsem trávila hromadu času. Strávila jsem na facebooku cca 2 a půl roku, veškerý můj volný čas využila na focení nových profilovek. Na psaní a vymýšlení co nejlepších statusů. S kámošema jsem si psala přes face, domlouvala s nima všechno. 
Někdy kolem září, října 2010 mě to začal oštvát. Jak jsem už psala, zjistila jsem, že mé pravé přátele znám málo, že s nima netrávím čas, že jich je hrozně málo. Mít 250 přátel, u někoho 1000, a vědět, že víc než dvě třetiny pořádně neznám. Že polovinu z nich jsem nikdy nepotkala, nikdy nepozdravila a i když má hezkou profilovku, ani si nevzpomenu na jeho/její jméno. Facebook nás zahltil. Mě to začalo štvát. Zrušila jsem si facebook a po dvou dnech ho zase aktivovala. Zjistila jsem tu hroznou věc. Že z těch mých, teď už 200 přátel(zbytek jsem si promazala) mám na ICQ přidaných sotva 20, že 10 čísel mám v mobilu a že bez týhle sociální sítě jsem totální nula, nemám nikoho, nejsem v obraze a i když mám hromadu volnýho času, nevím co s ním.
facebook
Když jsem si četla dnešní článek, ani mě nepřekvapilo, že hodně lidí si svůj profil zruší. Ať už kvůli závislosti, nebo z toho neuvěřitelného množství majlů, 5000 už je opravdu moc !
Někdo píše, že Facebook je zlo. Když tak přemýšlím, není to tak. Facebook nás jenom prozdradil. Ukázal, že nějaký lidi jsou doopravdy silný a mají pevnou vůli. Dokážou udržet svojí existenci, kouzlo, nemusí se každý den chlubit svýma fotkama s našpulenýma pusama.
500 000 000 lidí na facebooku. Neuvěřitelný. 
Kam se ztrácí to kouzlo života? Proč místo učaní strávíme odpoledne u počítače. Proč nás výrobci mobilních telefonů nutí si koupit mobil,jen kvůli tomu, že je v něm automaticky Facebook?
Neříkám, že je cíl si Facebook zrušit. Nějaký lidi to dokážou, já to nedala.
Ale alespoň si udržet svoje soukromí, necpát všechno na facebook a místo sezení u počítače, vytáhnout svoje kámoše na pařbu a oznámit jim to jinak, než přes Pozvánku na Facebooku.
Nechci aby jste se mnou souhlasili. Vím, že na to má každý nějaký názor. Já mám svůj, facebook je neřád, však lidi tohle udělali. Udělal to Zuckerberk, i když, on za to taky úplně nemůže. Lidi sem lezou, dobrovolně, nikdo je sem nenutí. A sami potom nadávají, že je facebook požírač. Přitom kdyby chtěli, tak si zajdou udělat piknik na čerstvý vzduch, vyjedou na výlet, nebo jen uvaří večeři. Nejde o to si facebook zrušit, jde o to zvládnout ten nápor. Ustát ho a nepropadnout závislosti. Protože z hracích automatů se taky léčí, přátelé. 
 


Komentáře

1 Mandragorka | Web | 21. ledna 2011 v 20:46 | Reagovat

Dobře výstižný článek, taky mám svý důvody, proč facebook zrušit "nemůžu" a jsou hodně podobný. Ztratili jsme svobodu...

2 Kiwie | Web | 21. ledna 2011 v 22:32 | Reagovat

No tak to taky gratuluji, že budeš mít vyznamenání .. :-)) Moc velká poklona, nevím jestli to dám v devítce. Zimu nesnáším .. Taky jsem takový ten medvídek co v zimě nic nedělá a jen furt spí .. :DD
..
Facebook .. Sice jsem neměla sílu si ho vymazat, ale můj poslední status je " o ztrátě času - facebooku " .. a asi 14 dní starý . jen kouknu, jestli tam není nová zpráva, důležitá, jinak je to trapná věc .. :-) Pro mě .. :-)

3 Zmrzlá Ell ← lééž xDD | Web | 22. ledna 2011 v 11:14 | Reagovat

Mě facebook ani moc neva_chodím tam jednou za čas....;D

4 Liz | Web | 25. ledna 2011 v 19:54 | Reagovat

Taky jsem v tom "kolotoči" byla..smazala jsem si facebook a než vypršela 14 denní lhůta..tak jsem si ho opět aktivovala,jelikož jsem zjistila,že je to nejednoduší způsob komunikace s lidmi s kterými se moc často nevidím.Chce to jen si naplánovat čas strávený na fb a nepropadnout "facebookovýmu šílenství " :)) ale to je samozřejmě jenom o vůli :D

5 Roniee ♥ | Web | 26. ledna 2011 v 12:11 | Reagovat

To já jsem zase díky Facebooku popznala rodinu na Slovensku, takže si zas tak moc nestěžuju. I když, ta závislost tam je. Jendou ho zrušim :) (Gratuluju k vyznamenání)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.